Artykuł:
Przewodnik po podwójnych zaproszeniach
Napisany przez rb_pp, dnia 2017-08-01 08:37:00
Sporządzanie listy gości na wesele nigdy nie jest prostą sprawą. Mało tego, to jedno z najbardziej stresujących rzeczy przed ślubem. Po otrzymaniu list gości z obydwu rodzin, często ich liczba przekracza ilość osób, które mieliście zamiar zaprosić. Pomyślcie zatem o każdym jako o indywidualnej osobie, którą wypada zaprosić z osobą towarzyszącą.
Zwłaszcza w przypadkach, o których napiszemy. Zastanówcie się nad tym, czy wasz budżet rzeczywiście nie jest w stanie wytrzymać dodatkowych kilku gości, zamiast od razu skreślać ich z listy. Szczególnie, że istnieją niepisane zasady co do zapraszania bliskich. Oczywiście nie każdy musi zostać zaproszony z osobą towarzyszącą. Takich gości możecie śmiało zapraszać pojedynczo. Oto kilka rad, którymi warto się posłużyć przy wypisywaniu zaproszeń.
Unikaj zapraszania nadprogramowej liczby gości, ale nie miej obsesji na punkcie liczb
Zamiast denerwować się zbyt dużą liczbą gości, pomyśl o indywidualnym podejściu do każdego, kogo masz zamiar zaprosić. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę wielkość wynajmowanej sali i swój budżet, ale musisz mieć również pewność, iż każda zaproszona osoba czuć będzie się komfortowo podczas przyjęcia weselnego i w pełni cieszyła tym dniem. Wiele par tworzy kilka list – dzieląc je na priorytety. W ten sposób powstają lista A, B, a nawet C, na której zamieszcza gości o określonym priorytecie ważności. Dzięki takim listom często łatwiej jest zdecydować, kto otrzyma zaproszenie z osobą towarzyszącą, a kto pojedyncze.
Dobre zwyczaje w kwestii zapraszania gości z osobą towarzyszącą
Etykieta przewiduje, iż zapraszając na swój ślub i wesele gości, zaproszenie z osobą towarzyszącą powinna otrzymać zawsze ta osoba, która znajduje się w długim związku ze swoim partnerem / partnerką. Dlatego też, jeśli zapraszany gość nie ma żony, czy męża, a znajduje się w związku trwającym co najmniej kilka miesięcy, zaś jego partner postrzegany jest jako ewentualny współmałżonek w przyszłości, taką osobę zaprosić trzeba koniecznie. Wysyłając zaproszenie pamiętajcie o tym, by wypisać zaproszenie imiennie, a zatem nie z dopiskiem „z osobą towarzyszącą”, a koniecznie wpisać imię oraz nazwisko drugiej osoby. Oczywiście pary które są małżeństwem, a także pary mieszkające razem bezwzględnie zapraszamy wspólnie.
Zapoznaj się z ogólną listą gości
Jeśli chodzi o gości – singli, lub też tych, którzy pozostają w nowych związkach, możesz zaprosić ich bez osoby towarzyszącej. Ważne jest jednak, by wiedzieć, iż osoba taka będzie czuła się z tym komfortowo. Upewnij się więc, że zapraszany gość będzie znać wystarczającą ilość osób, by nie nudzić się podczas przyjęcia, ani nie czuć samotnie w tłumie nieznajomych jej osób. Jeśli okaże się, iż większość osób jest Twojemu gościowi zupełnie nieznana, pomyśl o dodatkowej osobie, z którą czuć będzie się pewniej, a jednocześnie czerpać będzie przyjemność z wesela.
Zaufaj wyborowi swojego gościa
Ryzykiem wysłania zaproszenia z osobą towarzyszącą często jest zaproszenie przez naszego gościa kogoś, kto nie będzie nam odpowiadał. Może być to osoba której nie znasz, lub wręcz przeciwnie – nie lubisz jej, a wręcz nie chcesz widzieć jej na własnym weselu. Większość gości weselnych zdaje sobie sprawę z takiego ryzyka, dlatego podczas wyboru partnera na wesele robi to z dużym rozmysłem. Warto zatem zaufać wyborowi swojego gościa. Jeśli jednak bardzo się martwisz o to z kim pojawi się Twój gość, możesz zapytać go o to wprost – zwłaszcza, jeśli masz zamiar sporządzić winietki, podziękowania dla gości, czy zaproszenia imienne.
Zdjęcie żródło: zipi.pl
Użyte tagi: zaproszenia, zaproszenia ślubne, zaproszenia na ślub, rb, zapi.pl