Artykuł:
Rozwód kościelny – wzrasta liczba udzielanych rozwodów.
Napisany przez M-S-M, dnia 2014-01-09 11:11:30
Ten temat dla zdecydowanej większości osób budzi największe kontrowersje, gdyż wiąże się z unieważnieniem małżeństwa zawartego przed Bogiem, a w obecności księdza. Rodzi się zatem pytanie, jak można unieważnić przysięgę złożoną Bogu?
Kościół zakłada, iż, aby doszło do unieważnienia małżeństwa należy stwierdzić raczej powód niemożności jego zawarcia. Tu liczy się raczej przeszkoda występująca u podstawy zawarcia związku, a niżeli przeszkoda wynikająca z relacji w trakcje już zawartego małżeństwa.
Co może być właśnie taką przeszkodą? W wielkim skrócie można wymienić chociażby: zatajone choroby psychiczne, zatajoną bezpłodność jednego z małżonków, podstęp, którego dopuszcza się jedno z małżonków, nieświadomość konieczności współżycia, pokrewieństwo, porwanie.
Widać z tego jasno, że uargumentowanie powodów dla rozwodu kościelnego wcale nie jest takie łatwe, a do tego jest też kosztowne i długotrwałe.
Procedura unieważnienia pochłania dużo czasu, a zaczyna się od złożenia skargi powodowej do Sądu Biskupiego (przykład można znaleźć tu). Siedzibę wskaże ksiądz proboszcz waszej parafii. W rozwinięciu należy szczegółowo opisać przebieg małżeństwa, powody dla których chcemy unieważnić małżeństwo oraz podajemy dane świadków, którzy będą mogli poświadczyć na naszą korzyść.
Proces, który trwa ok. roku, kończy wydanie wyroku przez sąd I instancji. Jeśli stwierdzi on nieważność małżeństwa, sprawa zostaje przekazana do sądu II instancji. Ten powinien podjąć decyzję w ciągu pół roku. Gdy będzie zgodna z tą wydaną przez sąd I instancji, małżeństwo uznaje się za nieważne.
Opłaty różnią się ze względu na miejsce, w którym składamy pozew rozwodowy, dlatego dużo więcej za rozwód kościelny zapłacimy w stolicy czy w dużych miastach, a w małych gminach analogicznie mniej. ( nie można samodzielnie wybrać sobie Sądu Biskupiego, a tylko i wyłącznie złożyć wniosek to analogicznego dla parafii, w której braliśmy ślub).
Opłata wstępna może wynosić 100 zł ale równie dobrze 600zł, natomiast całkowite koszty stwierdzenia nieważności małżeństwa są o wiele wyższe. Od 1500 w górę.
Sam proces może trwać 1,5 roku, jednak nie brakuje też takich spraw, gdzie trwa 2-3 lat.
Podczas trwania procesu musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli odpowiadać na wiele trudnych pytań, czasami bardzo krępujących – jest to cena dodatkowa, jaką musimy ponieść wnosząc o rozwód kościelny.
Należy pamiętać, że rozwód kościelny nie zmienia naszej prawnej sytuacji i nadal wymagany jest rozwód cywilny zawartego małżeństwa w sądzie właściwym.
Jak widać koszty rozwodowe też nie należą do małych, a do tego należy dodać te stracone pieniądze, które wydaliśmy na ślub. (Koszty weselne - więcej na ten tematu tu).
M-S-M
Użyte tagi: rozwód cywilny, rozwód kościelny, koszty weselne, koszty rozwodowe