Artykuł:
Wesela w kolorach tęczy i nie tylko.
Napisany przez M-S-M, dnia 2014-05-20 14:14:15
Przygotowując wystrój sali weselnej pary dość często kierują się swoimi upodobaniami, tak by motyw przewodni na stołach i ścianach był w ukochanym kolorze panny młodej, a czasami i pana młodego. A jaka jest symbolika kolorów?
Szary oraz srebrny to kolory uznawane za praktyczne i ponadczasowe. Mają symbolizować solidność. Stosunkowo rzadko są wykorzystywane do ozdabiania sal weselnych, ze względu na to, że są uznawane za dość smutne kolory.
Kolor czarny to symbol władzy, trwałości i wytrzymałości, a także inteligencji i elegancji. Mimo, że młodzi coraz chętniej stawiają na ten kolor, jako motyw przewodni, to nie należy zapominać, iż czarny określany jest, jako kolor zła, żalu, powagi. Należy mocno się zastanowić nad użyciem tego koloru do wystroju sali weselnej.
Symbol czystości – kolor biały, kojarzony z niewinnością, bezpieczeństwem, jest najbardziej neutralnym z kolorów. Często wykorzystywany w dekorowaniu ścian sal weselnych (balony, serpentyny). Ściśle związany z uroczystością zaślubin.
Ulubiony kolor większej części społeczeństwa – niebieski, symbolizuje wytrwałość, niezawodność oraz mądrość i lojalność. Kolor ten pobudza nasz organizm do produkcji noradrenaliny - hormonu, który uspokaja (nie wszystkie odcienie). Paleta odcieni koloru niebieskiego jest tak bogata, że trudno nie wybrać z niej chociaż jednego, który będzie w 100% odpowiadał naszemu gustowi. To często wybierany kolor do dekoracji sal weselnych.
Podobnie wygląda sytuacja z kolorem zielonym, który symbolizuje wzrost, płodności i naturę, który podobnie jak kolor niebieski uspokaja. Ciemne odcienie tego koloru kojarzą się męskością i bogactwem. Równie często wybierane odcienie pastelowe do upiększania sal na wesela.
Piękny i soczysty kolor czerwony bardzo przyciąga spojrzenia, a jest to kolor ekscytacji i energii, ale i agresji. Wybierając go na motyw przewodni wesela warto zastosować umiar, np. czerwone róże w wazonach czy serpentyny przy suficie. Jest to dobry wybór, gdy wesele organizujemy w okresie świąt Bożego Narodzenia wówczas możemy bardziej zaszaleć z dekoracją. Kolor ten wywołuje silne skojarzenia właśnie ze świętami oraz z Walentynkami.
Kolejny kolor to żółty, czyli kolor słońca, radości, lata. Osoba otoczona żółtym czuje się optymistyczne, ale uwaga, ten kolor chętnie wykorzystywany jest w gastronomii, gdyż budzi poczucie głodu. Piękne odcienie żółtego zdecydowanie rozświetlą salę i wprowadzą przyjemną atmosferę rodzinnego ciepła.
Kolor pomarańczowy symbolizuje zabawę, ciepło, energię, kojarzy się z dobrą i huczną zabawą do białego rana.
Czasami na weselach wykorzystuje się też kolor brązowy, bo to kolor niezawodności i stabilność. Pięknie prezentuje się w dodatkach typu obrusy czy kwiaty w wazonach.
W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się kolory pastelowe, pudrowe czy miętowe, coraz częściej króluje także kolor różowy, który o dziwo uspokaja i łagodzi konflikty.
I na koniec już chcemy przypomnieć Państwu o kolorze złotym, czyli symbolu bogactwa. Daje on także obietnicę na lepsze czasy. Warto o nim pomyśleć.
Przeczytaj także:
Panna młoda w rozmiarze XXL i XXXL.
M-S-M
Użyte tagi: organizacja wesela, ile za ślub, domy weselne
Zobacz także:
- Jaki jest koszt za wynajem sali weselnej? Raport.
- Plan wesela - jak zrobić to dobrze?
- Przyszła teściowa nie zgadza się na wesele ani na błogosławieństwo
- Doskonałe miejsce na wesele - Hotel Prezydencki w Rzeszowie
- Wywiad z Grzegorzem Pelcem, specjalistą ds. rezerwacji grupowych w Pałacu i Folwarku Galiny